Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Jaki poziom wilgotności jest normalny i jak ją zmierzyć?

Wilgotność powietrza to parametr, który określa ilość pary wodnej, jaka unosi się w powietrzu. Co więcej, ma ona ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego też podpowiadamy, jaki poziom wilgotności jest odpowiedni. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się również, jak zmierzyć poziom wilgotności w pomieszczeniu.

Co wpływa na wilgotność powietrza?

W bardzo dużej mierze na wilgotność wpływa temperatura, jaka panuje w domu. Nie bez powodu zaleca się bowiem, by w pomieszczeniach panowało 20–22°C. Wyjątkiem jest sypialnia, gdzie poleca się utrzymywać temperaturę 18°C. Dzięki temu wilgotność w mieszkaniu powinna utrzymywać się na poziomie 45–55%. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że parametr ten ulega zmianie w poszczególnych porach roku.

Zimą, gdy w domu działają grzejniki włączone, a pomieszczenia nie są wietrzone, panuje bardzo niska wilgotność powietrza. Czasami może ona spaść nawet do 20%. To z kolei wywołuje u domowników uczucie suchości w ustach i nosie. Co więcej, może to wywołać również powstawanie szczelin w drewnianych meblach i podłodze.

Z kolei latem, gdy w naszym klimacie dochodzi do najbardziej obfitych opadów, wilgotność powietrza w mieszkaniu może wzrosnąć nawet do 80-90%. Tak duża ilość pary w powietrzu może wywołać silne bóle i zawroty głowy. Nie wspominając o chorobach górnych dróg oddechowych, na które osoby przebywające w takim pomieszczeniu, są narażone. Ponadto para wodna powoduje również bardzo niebezpieczne dla całej konstrukcji zawilgocenia na ścianach. Uciążliwe stanie się również suszenie prania i mycie podłóg, ponieważ będą one miały problem ze schnięciem.

Jak zmierzyć wilgotność w domu?

Pomiar wilgotności powietrza w domu wykonuje się za pomocą specjalnych urządzeń, tzw. mierników. Nazywane również wilgotnościomierzami oraz higrometrami, są bardzo praktyczne i z dużą precyzją dokonują pomiarów wilgotności oraz temperatury. Ze względu na dużą mobilność zawsze można zabrać je ze sobą praktycznie wszędzie. Istnieje wiele rodzajów mierników, a dodatkową ich zaletą jest również to, że mogą wykryć potencjalne skupiska pleśni, a także może służyć do kontroli działania klimatyzatorów. Takie proste urządzenie do mierzenia poziomu wilgotności i temperatury można znaleźć w każdym dobrym sklepie z artykułami budowlanymi.

Jaki poziom wilgotności jest odpowiedni?

W pomieszczeniach zamkniętych wilgotność powinna wynosić od 30 do 65%. Jednak optymalna dla człowieka wilgotność znajduje się w nieco węższym przedziale liczbowym. Zdaniem specjalistów jest to bowiem od 40 do 60%. Tym samym jest to również poziom korzystny dla przedmiotów takich jak książki, ubrania czy meble. Przebywanie w pomieszczeniach, w których utrzymuje się ona na tym poziomie, wpływa na dobre samopoczucie oraz służy zdrowiu. Co ciekawe zgodnie z przepisami istnieje minimalna wartość wilgotności powietrza. Zgodnie z normą PN–78/B–03421 nie powinna ona spadać poniżej 30%. Warto również wspomnieć o tym, że wilgoć może zaatakować również i ściany budynku. Zwłaszcza jeżeli przyczyną awarii jest wyciek, który może mieć również miejsce w ścianie. Wtedy konieczne stanie się osuszanie pomieszczeń specjalistycznym sprzętem.

Jak zmierzyć poziom wilgotności ścian?

Pęknięta rura w ścianie to nie przelewki. Wywołane przez nią szkody mogą być ogromne – dlatego też warto, wiedzieć jak sprawdzić poziom wilgotności. Pomiary wilgotności ścian zleca się wyspecjalizowanym firmom, które posiadają niezbędne ku temu narzędzia oraz know-how. Jedną ze stosowanych przez nich metod pomiaru wilgotności jest tzw. metodą karbidowa. Polega ona na pobraniu ze ściany próbek (zwykle od 6 do 10 próbek), które wykonuje się na wysokości 0,5 m od podłogi. Metoda ta określona jest w normie PN-EN ISO 12470. Nie zawiera ona jednak żadnego konkretnego opisu sposobu, w jaki należy pobrać próbki ze ścian. Dlatego też, dokonując pomiarów wilgotności ścian, warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanych fachowców. Mowa tu również o usługach takich jak osuszanie mieszkań oraz lokalizacja wycieków w Warszawie. Z pomocą eksperta zlokalizowanie i wyeliminowanie usterki nie będzie stanowiło wyzwania.