Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Jak zlokalizować rury w ścianie?

W ścianach znajdują się elementy instalacji elektrycznych i hydraulicznych. Brak wiedzy na temat ich miejsca położenia może przyczynić się do ich uszkodzenia, np. podczas remontu i nawierceń w ścianach. Takie informacje powinny znajdować się w dokumentacji i planach budynku. Zdarza się, że nie możemy ich znaleźć lub też ich nie posiadamy. Rozwiązaniem problemu jest lokalizacja rur za pomocą termowizji. Ta technologia wykorzystywana jest również przy lokalizacji wycieków wody.

Kiedy lokalizujemy rury w ścianie?

Na pewno warto jest znać przebieg instalacji w swoim domu, dlatego dokumentacja z tym związana powinna być przechowywana zawsze na wypadek, kiedy będzie ona potrzebna. Lokalizację rur w ścianie należy więc wykonać, jeśli takiej dokumentacji nie posiadamy. Dobrze jest to zrobić profilaktycznie, aby być przygotowanym na wskazanie miejsca instalacji hydraulicznej w domu, kiedy będzie to konieczne.

Proces lokalizowania rur w ścianie przeprowadza się np. przy okazji remontów. Już wywiercenie niewielkiego, ale głębokiego otworu może spowodować uszkodzenie rury i tym samym wyciek wody. Czasem początkowo taka usterka nie jest widoczna, więc nie mamy świadomości wycieku wody. Dopiero po pewnym czasie na ścianie może pojawić się mokra plama lub w niektórych przypadkach woda w pomieszczeniu. Wtedy zaleca się wykrywanie wycieków wody w Warszawie.

Dokładne położenie rur trzeba też znać, jeśli planujemy wybijanie ścian. Może się okazać, że nie będzie to możliwe w przypadku konkretnej ściany, ponieważ znajdują się w niej rury. Nawet próba jej pozbycia może skutkować uszkodzeniem rury i awarią całej instalacji hydraulicznej.

Lokalizowanie przecieków w rurach

Uszkodzenia rur hydraulicznych są częstym zjawiskiem, co wynika często właśnie z niewiedzy na temat ich położenia. Powoduje to przecieki, których źródła w takich przypadkach zazwyczaj nie znamy. Szukanie wycieków wody jest jednak konieczne, aby pozbyć się problemu i przywrócić instalacji prawidłowe funkcjonowanie. Ponadto woda wydostająca się z rur wzmaga wilgoć w mieszkaniu, powoduje nieprzyjemny zapach pleśni, a także może zalewać pomieszczenia, a nawet sąsiadów, jeśli mieszkamy w bloku.

Lokalizowanie przecieków powinno się rozpocząć możliwie jak najszybciej, jeśli podejrzewamy wyciek wody z rury w ścianie, o której wcześniej nie wiedzieliśmy. Jest to podstawa do naprawy usterki i zahamowania wycieku. Trudno jest znaleźć rurę w ścianie samemu bez odpowiedniego narzędzia. Jest wiele metod lokalizowania rur i wycieków wody, są one mniej i bardziej skuteczne, dlatego przy wyborze firmy świadczącej takie usługi, należy dokładnie zapoznać się z jej ofertą oraz wykorzystywanymi przez nią technologiami. Jedną z najskuteczniejszych metod lokalizowania przecieków oraz rur w ścianie jest termowizja.

Lokalizacja wycieków wody i rur metodą termowizyjną

W badaniu termowizyjnym wykorzystuje się promieniowanie cieplne. Odbywa się ono przy pomocy specjalnej kamery termowizyjnej. Każdy z otaczających nas przedmiotów emituje ciepło i właśnie na tej podstawie powstaje wykres z różnicami temperatur na danym obszarze. W ten sposób jesteśmy w stanie określić położenie konkretnych elementów instalacji hydraulicznej, a także ewentualnych wycieków, jeśli takie występują. Kamera termowizyjna przekształca niewidoczne dla ludzkiego oka promieniowanie podczerwone w obraz, który człowiek jest w stanie nie tylko zobaczyć, ale również odpowiednio przeanalizować. Takie lokalizowanie przecieków i rur ma wiele zalet. Jest na pewno nieinwazyjne, nie ma konieczności kucia ścian, co nie zawsze skutkuje znalezieniem źródła problemu. Ponadto wynik otrzymujemy natychmiast, więc można od razu podjąć odpowiednie działania.

Jeśli lokalizowaliśmy przecieki, to zaraz po znalezieniu źródła problemu należy dokonać naprawy usterki. Konieczne może się też okazać osuszanie lokalu, a w ekstremalnych warunkach przy dużych wyciekach też osuszanie podposadzkowe.

Firma Optimal zajmuje się jednocześnie lokalizacją wycieków wody, a także osuszaniem mieszkań w Warszawie. Wykorzystuje przy tym kamerę termowizyjną, a więc jest w stanie wykryć też położenie rur instalacji hydraulicznej. Dzięki wiedzy na temat ich położenia można w wielu przypadkach uniknąć wycieków wody i zalania mieszkania.