Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Na czym polega ozonowanie pomieszczeń? Dlaczego jest tak ważne?

Ozonowanie to nic innego jak dezynfekcja, czyli usuwanie groźnych dla zdrowia bakterii, wirusów, zarodników grzybów, pleśni oraz alergenów. Jest to bardzo skuteczna metoda sterylizacji, która jest zalecana szczególnie w przypadku chęci oczyszczenia pomieszczeń po chorobach domowników oraz podczas gdy przebywają w nich alergicy. Ozonowanie likwiduje również nieprzyjemne zapachy, takie jak: stęchlizna, dym tytoniowy, pot, spalenizna, zapachy farb, klejów, lakierów oraz zapachy odzwierzęce. Na czym polega ozonowanie i czy jest bezpieczne?

 

Etapy ozonowania pomieszczeń

Ozon z wysokim stężeniu jest trującym gazem dla człowieka i zwierząt, dlatego część osób obawia się ozonowania przestrzeni, które zamieszkuje. Jeżeli jednak proces ten będą przeprowadzały przeszkolone w tym celu osoby, nie ma czego się obawiać. Profesjonaliści w tej dziedzinie stosują zawsze kilka etapów ozonowania pomieszczeń. Są to:

  • odpowiednie przygotowanie pomieszczenia – należy dokładnie uszczelnić wnętrze, specjaliści zatykają wszystkie kratki wentylacyjne, szczeliny oraz szpary w drzwiach, tak aby zapobiec wydostawaniu się gazu na zewnątrz. Pomieszczenie musi zostać opuszczone przez ludzi i zwierzęta, a także trzeba wynieść rośliny, cenne przedmioty i meble, gdyż ozon wpływa na starzenie się przedmiotów;
  • zapewnienie odpowiedniej temperatury, wilgotności i cyrkulacji powietrza – tylko dzięki zadbaniu o prawidłowy klimat w pomieszczeniu ozonowanie będzie skuteczne;
  • właściwe rozstawienie generatorów ozonu – by ozon prawidłowo rozprzestrzeniał się po wnętrzu niezbędne jest prawidłowe rozmieszczenie urządzeń oraz dostosowanie ich mocy do wielkości pomieszczenia. Fachowcy oceniają także jakie sprzęty użyć i czy wymagane jest wspomaganie pracy generatora, np. za pomocą wentylatorów;
  • monitorowania procesu wraz z kontrolą stężenia ozonu w mieszkaniu – by wszystko przebiegało bezpiecznie i spokojnie, specjalista dostosowuje stężenie ozonu i czas ozonowania do wielkości pomieszczenia. Po włączeniu i skontrolowaniu pracy generatora ozonu fachowiec opuszcza pomieszczenie i wraca po zakończonym procesie, by wywietrzyć wnętrze i zabrać z niego sprzęt.

Po zakończonym procesie ozonowania w powietrzu utrzymuje się charakterystyczny, świeży zapach. Jest to nieszkodliwa pozostałość po ozonowaniu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Profesjonalnie wykonane ozonowanie jest ekologiczną metodą, która nie zagraża ludziom ani zwierzętom. Wykwalifikowany specjalista kontroluje parametry ozonatora, dysponuje odpowiednią wiedzą i potrafi zabezpieczyć sprzęty znajdujące się we wnętrzu. Samodzielne ozonowanie jest właściwie niemożliwe do wykonania, gdyż wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. Czynność tą należy zlecić zatem odpowiednim firmom. Zdarza się jednak, że ozonowanie przeprowadzają osoby nieprzeszkolone, co skutkuje zatruciem gazem – kaszlem, podrażnieniami narządów układu oddechowego, bólami głowy, itp. Dlatego zanim zdecydujemy się na wykonanie tego procesu, sprawdźmy dokładnie firmę, oferującą ozonowanie.

Bardziej niż ozonowanie, niebezpieczne dla naszego zdrowia jest przebywanie w zainfekowanej i wilgotnej przestrzeni, która może przyczyniać się do rozwoju wielu chorób układu oddechowego lub alergii. Ozonowanie nie tylko eliminuje przykre zapachy, drobnoustroje, wirusy, pleśnie, zarodniki grzybów i różne alergeny, ale również zwalcza szkodniki, sterylizuje pomieszczenie i zapewnia znacznie czystsze oraz świeże powietrze.