Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Komu zgłosić zalanie mieszkania?

Z danych firm ubezpieczeniowych wynika, że woda jest jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia mieszkania. Co więcej, do zalania bardzo często dochodzi z przyczyn niezależnych od właściciela mieszkania. Woda może bowiem dostać się do środka np. z winy sąsiada. Niezależnie jednak od przyczyny, warto wiedzieć jak postępować w trakcie zalania mieszkania. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej! Podpowiadamy również, komu można zlecić wykrywanie wycieków w Warszawie.

Jak postępować w obliczu zalania mieszkania?

Nawet jeżeli zawsze przed wyjściem z domu sprawdzasz, czy zakręcono wszystkie zlewy – warto wiedzieć, co robić w przypadku zalania. Szacuje się bowiem, że nawet połowa wszystkich zalań może wynikać z winy sąsiada. Biorąc pod uwagę, że w grę wchodzą także awarie i błędy instalacyjne – prawdopodobieństwo zalania jest bardzo wysokie. A wraz z nim i straty, które z każdą minutą mogą stać się większe. Na szczęście jednak im szybciej się zareaguje, tym więcej strat można uniknąć.

Dlatego tez w tym celu należy:

– Zakręcić dopływ wody

Najważniejszą czynnością, od jakiej należy zacząć ratowanie zalewanego wodą mieszkania, jest wykrywanie przecieków wody, a następnie wstrzymanie dopływu wody. Dzięki temu zyskasz pewność, że woda przestanie zalewać podłogę.

– Usunąć wodę z zalanej powierzchni

Po zakręceniu dopływu wody można przystąpić do osuszania zalanej podłogi lub innej powierzchni. Zalegającą na podłodze wodę trzeba usunąć jak najszybciej. Każda minuta zwłoki zwiększa bowiem prawdopodobieństwo, że wodą dostanie się głębiej i zaatakuje beton. Szybkie sprzątanie zminimalizuje straty.

– Poinformować zarządcę budynku

Zalanie mieszkania powinno zostać zgłoszone do zarządcy budynku. I to niezależnie od tego, czy miało ono miejsce z winy sąsiada, bądź w wyniku awarii. Czasami konieczne może się okazać także wezwanie odpowiednich służb, które sporządzą protokół dla ubezpieczyciela.

– Zebrać dokumentację dla ubezpieczyciela

W przypadku, gdy ubezpieczyłeś mieszkanie od zalania, możesz starać się o wypłacenie odszkodowania. W tym celu jednak musisz skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem i dostarczyć mu wszystkie wymagane dokumenty. Czasem wymagane są również zdjęcia doznanych szkód oraz lista strat wraz z cenami uszkodzonych przedmiotów.

– Skorzystać z pomocy fachowca

Czasami jednak szkody mogą być już na tyle duże, że nie obejdzie się bez pomocy profesjonalnej firmy, oferującej osuszanie lokali. Czasami jest to konieczne nawet po 30 minutach zalegania wody na posadzce. Tak jest m.in. w przypadku olejowanych podłóg drewnianych. Po upływie 30 minut woda zacznie wsiąkać w drewno, które pod wpływem wody zacznie pęcznieć. Kolejną z częstych przyczyn zalań są awarie rur, które przebiegają w ścianach. Wtedy warto skorzystać z pomocy firmy, która oferuje usługi takie jak lokalizacja wycieków w Warszawie.

Jak osuszyć mieszkanie po zalaniu?

Czasem niestety szkody wywołane przez wodę w mieszkaniu są zbyt duże, by mierzyć się z nimi w pojedynkę. Osuszanie mieszkania bywa trudnym zadaniem, dlatego też warto zgłosić się po pomoc do profesjonalistów. Z ich pomocą skutecznie można pozbyć się tego problemu – nawet jeżeli woda wniknęła już pod podłogę bądź w ściany. Istnieje wiele metod stosowanych przez fachowców, a do najpopularniejszych należą:

  • Osuszanie kondensacyjne – odbywa się przy użyciu osuszacza kondensacyjnego, na którego parowniku skrapla się para wodna. Metoda ta z powodzeniem może być stosowana w zalanych pomieszczeniach, gdzie wilgotność dosięga nawet 100%. Urządzenie skutecznie obniży w pomieszczeniu wilgotność do ok. 30-35% oraz osuszy ściany.
  • Osuszanie podposadzkowe – metoda stosowana do osuszania miejsc, w których woda wdarła się już pod posadzkę. Osuszanie zaczyna się od wywiercenia w posadzce kilku otworów, a następnie odpompowanie z nich zalegającej wody. Po usunięciu wody tymi samymi otworami wdmuchuje się suche powietrze, które osusza podłogę.

Osuszanie mieszkań to nasza specjalizacja! Oferujemy również usługi takie jak wynajem osuszaczy oraz szukanie wycieków – w Warszawie i okolicach. Jeżeli więc woda zalała Twoje mieszkanie – nie zwlekaj i skontaktuj się z nami jak najszybciej! Pomożemy Ci osuszyć zalane podłogi, ściany oraz każde inne powierzchnie!