Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Czy warto osuszać piwnice?

Wiele osób decydując się na zakup domu, dość skrupulatnie przygląda mu się pod względem stanu technicznego. Analizowany jest wygląd dachu, murów, okien czy stropów. Niestety wiele osób decydując się na zakup domu, zapomina o tym, że sprawdzeniu podlegać powinna również piwnica? Dlaczego? Otóż jeżeli to pomieszczenie jest zbyt wilgotne, po zakupie domu może się okazać, że będzie wymagało mnóstwo pracy i nakładów finansowych.

Skąd się bierze wilgoć w piwnicy?

Piwnica jak wiadomo, w znacznej swojej części znajduje się poniżej poziomu gruntu, a więc już ze względu na to jest to miejsca narażone na dużą wilgotność, o ile nie zostanie przed nią w odpowiedni sposób zabezpieczone.

Za powstanie wilgoci w piwnicach odpowiada przede wszystkim:

  • zbyt wysoki poziom wód gruntowych,
  • zaciekanie spowodowane wilgocią z gruntu na skutek opadów deszczu lub roztopów,
  • suszenie ubrań,
  • rzadkie wierzenie pomieszczenia,
  • awarie wodno- kanalizacyjne.

Najlepszym sposobem na to, by przekonać się, czy piwnica nie jest miejscem o zbyt dużej wilgoci, niezbędne jest przeprowadzenie stosownego pomiaru. Pomiar wilgotności podawany jest w procentowej wartości.

Dlaczego warto osuszać piwnice?

Wato mieć na uwadze, że wilgoć w piwnicy może się ujawniać na wiele sposobów. Najczęściej jest to charakterystyczny zapach stęchlizny i zacieki na ścianie, jednak to nie wszystkie cechy świadczące o tym, że w pomieszczeniu wilgotność powietrza przekracza dopuszczalne normy. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna tego problemu, zawsze po znalezieniu jego źródła konieczne jest osuszanie pomieszczeń Warszawa. Jeżeli do tego nie dojdzie, konsekwencje mogą być naprawdę poważne, z czego niestety większość posiadaczy piwnicy nawet nie zdaje sobie sprawy.

Przy osuszaniu pomieszczenia można skorzystać z pomocy specjalistów lub zdecydować się na wynajem osuszaczy i samodzielne wykonanie tej czynności. Należy jednak pamiętać, że w większości przypadków zawsze najefektywniejszym rozwiązaniem będzie sięgniecie po pomoc fachowców.

Dlaczego należy osuszać piwnice? Przede wszystkim dlatego, że obecność wilgoci stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia domowników. Chodzi tu przede wszystkim pojawiającą się na wszelkich możliwych powierzchniach pleśń oraz o grzyby uwalniające do otoczenia miliony szkodliwych zarodników, wywołujących różnego rodzaju choroby i schorzenia (między innymi pieczenie oczu, łzawienie, katar, alergie skórne a w skrajnych przypadkach nawet astmę). Dodatkowo ich obecność jest niepożądana z uwagi na kwestie estetyczne.

Zalana piwnica nie tylko powinna zostać bardzo dokładnie osuszona. Należy również zastosować odpowiednio silnie działające metody, które pozwolą na skuteczne usunięcie zagrażających zdrowiu grzybów oraz pleśni. Jeżeli pojawia się w piwnicy wilgoć, a ściany są mokre, wówczas może dojść do zniszczenia struktury cegły, zaprawy i tynku, czyli podstawowych elementów budulcowych większości nieruchomości.

Piwnica powinna być miejscem ogrzewanym, o czym wiele osób zapomina. W zimnej piwnicy nie tylko rozwija się wilgoć. Niska temperatura w tym miejscu może doprowadzić również do wchodzenia się parteru, co z kolei spowoduje wystąpienie wielu nieprzyjemnych i powodujących dyskomfort domowników sytuacji.

Czy można skutecznie walczyć z wilgocią w piwnicy?

Walkę z wilgocią w piwnicy można podjąć na kilka sposobów. To jaki będzie użyty w danej sytuacji, zależne jest od wielu indywidualnych dla danego przypadku czynników. Przede wszystkim należy piwnicę w miarę możliwości regularnie wietrzyć oraz zapewnić jej właściwy system wentylacji.

Należy dbać również o sprawność sprzętów, które ulegając awarii, mogłyby doprowadzić do zalania piwnicy. Jeżeli jednak usterka wystąpi, konieczne jest jej jak najszybsze naprawienie.
Jeżeli regularnie pojawia się w piwnicy woda lub ściany czy posadzka są wilgotne, oznacza to, że ich izolacja jest nieszczelna. Wówczas rozwiązania są dwa – mechaniczne odsłonięcie fundamentu lub iniekcja krystaliczna, która jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem zarówno pod względem skuteczności, jak i poświęconego czasu i wysiłku.