Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Związki między ogrzewaniem, a wilgocią w domu

Nadmiernie wilgotne powietrze w domu nie jest niczym przyjemnym – utrudnia oddychanie, sprawia że łatwiej przenoszą się drobnoustroje i może nawet doprowadzić do pojawienia się plam i zacieków na różnorodnych powierzchniach. Przyczyn pojawiania się zbyt dużej wilgoci jest wiele, jednak zdecydowanie dużą rolę gra tutaj ogrzewanie. Oto porady na temat tego, skąd bierze się wilgoć w mieszkaniu, jaki ma związek z ogrzewaniem i jak się pozbyć tego problemu!

Skąd się bierze wilgoć w pomieszczeniach?

Przed rozważeniem wpływu ogrzewania na wilgoć w domu warto zdawać sobie sprawę ze sposobów w jakie dostaje się ona do jego wnętrza. Oto główne źródła:

  • Poza tym, że skóra człowieka wydziela pewne ilości wilgoci, na przykład przez pot i oddech, to mieszkańcy domu poprzez gotowanie, pranie i inne obowiązki domowe mogą znacząco zwiększyć jej poziom.
  • Niedrożne rynny i dachy mogą w czasie opadów deszczu i roztopów śniegu doprowadzić do przeciekania ścian i stropów.
  • Przy starym, źle zaizolowanym pod względem wilgoci podłożu, woda może także przenikać od poziomu gruntu.
  • Stare, zużyte i uszkodzone elementy instalacji wodnej, kanalizacyjnej oraz grzewczej mogą zarówno powoli i niezauważenie przesączać wodę do pomieszczeń, jak i prowadzić do gwałtowniejszych, poważniejszych zalań.
  • Pewna ilość wilgoci naturalnie przedostaje się do pomieszczenia z zewnątrz, proces ten jest silniejszy przy źle działającej wentylacji i klimatyzacji.

Jak widać, potencjalnych źródeł wilgoci jest sporo i zwykle nie występują one pojedynczo. Tym bardziej warto dbać o utrzymywanie jej bezpiecznego poziomu. Skąd wiedzieć czy pokój nie jest zbyt zawilgocony? Nawet jeśli nie pojawiają się bezpośrednio plamy i zacieki, to wilgoć może gromadzić się w niewidocznych miejscach. W razie wątpliwości najlepiej wynająć specjalistów, którzy wykonają pomiar wilgotności i pomogą w ewentualnym usunięciu problemu wraz z jego przyczyną.

Poza wymienionymi wyżej źródłami, istnieją czynniki potęgujące lub minimalizujące zjawisko zbierania się wilgoci. Oczywiście należy do nich sprawne ogrzewanie. W każdym pomieszczeniu można określić pewien bezpieczny poziom gromadzenia się pary wodnej, po jego przekroczeniu zaczyna ona się skraplać, zwykle są to najchłodniejsze, niedogrzane miejsca. Właśnie dlatego sprawnie działające ogrzewanie może znacznie ograniczać kłopot z nadmierną wilgocią, warto dbać o jego stałą wydajność. Nie bez znaczenia pozostaje także odpowiednia termoizolacja ścian, która wspomaga ogrzewanie oraz bez wątpienia działanie klimatyzacji i wentylacja w mieszkaniu.

Jak zniwelować skutki wilgoci w domu?

Znając źródła i czynniki wpływające na poziom gromadzenia się wilgoci w domu, można efektywniej przystąpić do zapobiegania i usuwania tego kłopotliwego zjawiska. Z pewnością trzeba się przyjrzeć, na ile to możliwe, stanowi wszystkich instalacji w mieszkaniu, poza naprawami może być konieczna inwestycja na przykład w lepsze ogrzewanie. Nie da się jednak całkowicie kontrolować wilgoci, a zdarzają się przecież także nagłe wypadki, gdy dochodzi do zalania wodą deszczową przez nieszczelny dach, jak i z instalacji – w obrębie mieszkania lub przez sąsiada.

Można interweniować na kilka sposobów, zwykle nie wystarczy jednak otwarcie okna i doza cierpliwości. Zakładając brak posiadania specjalnego osuszacza, można pokusić się o jego krótkotrwały wynajem. Jednak w przypadku większego, a tym bardziej przeciągającego się problemu najlepiej wezwać profesjonalistów. Mieszkając w większym mieście można skorzystać z kompleksowych usług osuszania, na przykład osuszanie pomieszczeń w Warszawie jest prowadzone z dojazdem do klienta, pomiarami i ekspertyzą.

Podobnie jak w innych większych miastach, osuszanie mieszkań w Warszawie zwykle nie zajmuje długo i jest wykonywane od ręki. Jednak mieszkańcy okolicznych mniejszych miejscowości również mogą najczęściej liczyć na dojazd ekipy osuszającej, więc nie powinno to być powodem do zmartwień. Poza wymienionymi wcześniej metodami, osuszanie ścian w Warszawie i pobliskich miejscowościach wykonane przez specjalistów, to najpewniejszy sposób na permanentne pozbycie się problemu!