G-0V99YYVFP7
Odwiedź nas na Facebooku
Jeśli w naszym domu lub mieszkaniu doszło do zalania, czy to wskutek powodzi, czy też awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej, stajemy przed dylematem – zatrudnić fachowców do osuszenia pomieszczeń, a może lepiej samodzielne spróbować usunąć wilgoć? Zlecenie tej czynności specjalistom daje nam gwarancję, że osuszenie będzie wykonane szybciej i skuteczniej, jednak często z różnych przyczyn nie możemy się zdecydować na taki krok. Gdy podejmujemy się samodzielnego osuszania, musimy zorientować się jakie urządzenia do tej czynności wybrać. Z tego wpisu dowiecie się jakie osuszacze i inne sprzęty dostępne są na rynku wypożyczalni tego typu urządzeń.
Osuszaczekondensacyjne to stosunkowo proste w obsłudze urządzenia. Ich działanie polega na zasysaniu wilgotnego powietrza i dostarczaniu go do parownika, gdzie jest ono schładzane i skraplane (kondensowane). Wytworzona woda spływa do zbiornika, który co jakiś czas należy opróżniać. Przed wynajęciem takiego osuszacza, warto zwrócić uwagę na pojemność zbiornika, gdyż bywa różna w poszczególnych urządzeniach. Wielkość takiego zbiornika powinna być dostosowana do stopnia zawilgocenia i wielkości pomieszczenia oraz czasu, jaki możemy poświęcić na opróżnianie go. Urządzenia kondensacyjne zazwyczaj wyposażone są w układy, które przerywają ich pracę w momencie zapełnienia zbiornika wodą. Dzięki temu nie dochodzi do przelania wody, jednak musimy mieć na uwadze, że co jakiś czas należy je opróżnić by osuszanie nie było przerywane na zbyt długi czas. Osuszaczekondensacyjne powodują także wzrost temperatury powietrza w pomieszczeniu, co znacznie przyśpiesza schnięcie ścian.
Wydajność tych urządzeń uzależniona jest od warunków pracy – temperatury panującej w pomieszczeniu i stopnia zawilgocenia. Największą wydajność osiągają przy wyższych wartościach temperatury i wilgotności względnej. Obniżenie zawartości wody w pomieszczeniu będzie powodowało spadek wydajności urządzenia. Natomiast w temperaturach niższych niż 0-5°C nie jest możliwe użytkowanie osuszaczy kondensacyjnych.
Tego typu sprzęty są znacznie bardziej wydajne niż osuszaczekondensacyjne, jednak ich wynajem jest zdecydowanie droższy. Działanie osuszaczyadsorpcyjnych polega na zasysaniu wilgotnego powietrza i kierowaniu go do miejsca, gdzie znajduje się tak zwany adsorber. Jest to substancja odbierająca wodę z powietrza – przeważnie żel aluminiowy lub nanofiltr. Osuszaczeabsorpcyjne natomiast, wykorzystują substancje zwane desykantami (aktywowany tlenek glinu, żel krzemionkowy, chlorek litu, sita molekularne), które zwiększają powierzchnię przyswajania wody. Osuszaczesorpcyjne pochłaniają wodę i zamieniają ją w powietrze, które jest podgrzewane i wydmuchiwane z powrotem do pomieszczenia. Wydmuchiwane suche i ciepłe powietrze ponownie może nasycić się wilgocią pochodzącą z osuszanych murów i ponownie zostać pobrane przez osuszacz. Proces powtarzany jest dopóki ściany i podłogi zostaną całkowicie wysuszone.
Osuszanieadsorpcyjne i absorpcyjne jest najskuteczniejsze w warunkach, w których względna wilgotność powietrza spadnie poniżej 30%. Dlatego bardzo istotne jest, aby dopilnować szczelności osuszanego pomieszczenia. W tym celu drzwi i okna muszą zostać szczelnie zamknięte oraz należy wyłączyć urządzenia wentylacyjne i zatkać kratki wentylacji grawitacyjnej.
Gdy chcemy przyspieszyć i poprawić pracę osuszacza, powinniśmy wypożyczyć dodatkowe urządzenia. Pośród sprzętów wspomagających osuszanie znajdują się:
Osuszaniepomieszczeń po zalaniu to konieczność, jeśli chcemy, by nasze mieszkanie czy też dom powróciły do stanu sprzed szkody. Wybór urządzeniaosuszającego nie jest prostą sprawą i warto zasięgnąć rady pracownika firmy zajmującej się wynajmem takich sprzętów lub nawet pokusić się o fachową ekspertyzę w miejscu zdarzenia. Niedokładne i nieumiejętne dobranie oraz użycie osuszaczy nie tylko jest niebezpieczne, ale i nieskuteczne, co może generować dodatkowe koszty. Fachowiec pomoże dostosować osuszacz do metrażu pomieszczenia, rodzaju i wielkości szkody jaka wystąpiła w domu czy mieszkaniu oraz panujących warunków klimatycznych. Dzięki takim poradom, dowiemy się również jak bezpiecznie obsłużyć sprzęt i co zrobić, by uzyskać jak najlepszy efekt osuszania.