G-0V99YYVFP7 Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Samodzielne osuszanie mieszkania po zalaniu – to dobry pomysł?

Powódź, podtopienie, awaria sieci wodno-kanalizacyjnej, czy inne zdarzenie powodujące zalanie mieszkania nigdy nie jest sprawą przyjemną. Gdy już uporamy się ze sprzątaniem po takim nieszczęściu, stajemy przed dylematem, co zrobić z zawilgoconymi ścianami i podłogami. Wynająć firmę zajmującą się osuszaniem? Czy lepiej od razy ekipę remontową? Jest jeszcze jedna możliwość – wynajęcie urządzeń osuszających oraz samodzielne osuszenie mieszkania. Więcej na ten temat dowiesz się z tego wpisu.

Samodzielne osuszanie mieszkania po zalaniu

Zanim wynajmiesz osuszacz

Sprzętu służącego do osuszania pomieszczeń jest całkiem dużo na rynku wypożyczalni. Warto jednak wiedzieć, jakie urządzenia wynająć i jak działają. Często wymagane jest użycie więcej niż jednego osuszacza lub połączenie urządzenia osuszającego z innym sprzętem. Zanim przystąpimy do wynajęcia jakiegokolwiek oprzyrządowania, musimy dokładnie opisać skalę problemu firmie zajmującej się wypożyczaniem takiego sprzętu. Czasami niezbędne są również oględziny fachowca, który doradzi jaki rodzaj urządzeń będzie potrzebny, a przede wszystkim podpowie czy takie samodzielne osuszanie w ogóle ma sens w tym konkretnym przypadku. Gdy już wiemy, że możemy przystąpić do osuszania na własną rękę, musimy także zorientować się jaka wypożyczalnia osuszaczy ma najlepszą ofertę. Firmy wynajmujące takie urządzenia zazwyczaj dowożą je do klienta w cenie wynajmu, zatem pozwala nam to nieco rozszerzyć zakres poszukiwań odpowiedniego przedsiębiorstwa. Niejednokrotnie zdarza się tak, że wypożyczalnia z sąsiedniego województwa ma korzystniejszą ofertę niż ta z naszego miasta.

Jakie urządzenia osuszające można wynająć?

Jak już wspominaliśmy, urządzeń osuszających dostępnych w ofertach wypożyczalni jest całkiem sporo. Szukając najbardziej atrakcyjnej oferty należy zwrócić uwagę na to, ile rodzajów sprzętu służącego do osuszania dana firma posiada. W standardowym asortymencie wypożyczalni powinny znaleźć się:

  • osuszacze adsorpcyjne – to urządzenia, które bardzo skutecznie usuwają wilgoć z pomieszczeń. Osuszanie zachodzi za pomocą absorpcji, czyli gromadzeniu się płynu na ciałach stałych – ten sposób jest niezwykle wydajny i Oprócz usuwania wilgoci, adsorpcyjne osuszacze likwidują także nieprzyjemny zapach oraz zabezpieczają przed powstawaniem pleśni;
  • osuszacze kondensacyjne – to jedne z najlepszych na rynku urządzeń służących do osuszania zamkniętych budynków oraz pomieszczeń. Ich głównym zadaniem jest pochłanianie wilgoci, zamieniając ją w skropliny wody. Woda zbierana jest do zbiorników i bezpośrednio odprowadzana do ścieków lub odpompowywana na zewnątrz budynku;
  • dmuchawy i wentylatory – osuszanie za pomocą samych dmuchaw lub wentylatorów nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jednak są to urządzenia wspomagające pracę osuszaczy. Ich główną funkcją jest przyspieszenie parowania znacznie usprawniając cały proces osuszania. Dzieje się tak, ponieważ bardzo ważne jest odpowiednie skierowanie strumienia powietrza (np. w stronę trudno dostępnych miejsc) podczas wszelkich prac osuszających. Może to przyspieszyć osuszanie mieszkania nawet o 30%;
  • panel grzewczy – urządzenie to wspomaga osuszanie płaskich powierzchni – ścian i posadzek. Założeniem wydajnego przebiegu procesu osuszania jest równomierny rozkład ciepła na całej powierzchni. By to uzyskać często wymagane jest użycie profesjonalnego panelu grzewczego, który rozkłada moc promieniowania cieplnego na całej powierzchni płyty grzewczej, która jednocześnie jest skutecznie odizolowana w kierunku przeciwnym do osuszanej ściany, co gwarantuje zoptymalizowany rozkład promieniowania cieplnego oraz maksymalną wydajność energetyczną.

Decydując się na samodzielne osuszanie mieszkania należy przede wszystkim podejść do tego tematu na spokojnie i zdać się na pomoc osób posiadających duże doświadczenie w tego typu pracach. Zbyt pochopnie podjęta decyzja o wynajmie sprzętu osuszającego lub wypożyczenie niewłaściwych urządzeń może przynieść jeszcze więcej strat czy kosztów. I mimo że cały proces osuszania wydaje się być czymś niebywale skomplikowanym, to jednak wcale nie musi taki być. Wystarczy kierować się rozsądkiem i zapamiętać rady fachowców, a na pewno wszystko się uda.