Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Osuszanie mieszkań i budynków od A do Z

Czynników prowadzących do zalania bądź zawilgocenia budynku, czy to mieszkalnego, czy użytkowego, może być bardzo dużo. Zapominalski sąsiad, który nie zakręcił wody w wannie, usterka podczas remontu, podtopienie, ulewa, awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej, powódź, odwilż – to może spotkać każdego. Niestety, nie każdy wie jak poradzić sobie ze skutkami danego zdarzenia, ani jakie mogą być konsekwencje zaniedbania dokładnego osuszenia lokalu. Jako firma specjalizująca się w osuszaniu pomieszczeń po zalaniu podpowiadamy, jak podejść do tematu w pełni odpowiedzialnie.

Awaria!

Niezależnie, czy zalanie spowodowała mała usterka, czy trudne do powstrzymania czynniki atmosferyczne, ważne jest, aby pierwszorzędnie określić skalę problemu. Po wstępnym uporządkowaniu zalanych pomieszczeń, warto zatem skontaktować się z firmą, która oceni szkody i podpowie, czy warto jest inwestować w osuszanie lokalu czy lepiej zdecydować się na gruntowny remont.

Bagatelizowanie

To najczęstszy błąd popełniany przez osoby posiadające lokal, który uległ zawilgoceniu bądź zalaniu. Wilgoć jest niepozornym wrogiem człowieka, gdyż nie tylko prowadzi do powstawania chorobotwórczych pleśni i grzybów, ale również powoduje nieprzyjemny zapach i jest pożywką dla bakterii, drobnoustrojów i szkodników.

Ciecz

Ciecz, jaką jest woda, bywa bardzo podstępna. Często wnika w coś niezauważona, innym razem wygląda bardzo niepozornie. Dlatego bardzo ważna jest interwencja w przypadku pojawienia się jakiejkolwiek oznaki zawilgocenia pomieszczenia. Pomoże to powstrzymać rozprzestrzenianie się problemu, a tym samym uniknąć przykrych jego konsekwencji.

Dostosowanie

Niezwykle istotne jest dostosowanie procesów, czy to osuszania lokalu, powstrzymania rozprzestrzeniania się wilgoci, czy też rozwoju grzyba do skali problemu. Działanie po omacku nie przyniesie zadowalających rezultatów, a wręcz może pogorszyć sytuację, a co za tym idzie generować większe wydatki.

Ekosystem

Należy pamiętać, że woda to nie tylko ciecz, ale również ekosystem, w którym dochodzi do rozmaitych procesów. Są to między innymi: rozwój drobnoustrojów, zapewnienie pożywki dla szkodników, tworzenie się pleśni i grzyba, ulatnianie się nieprzyjemnych zapachów i wiele innych.

Fachowość

Gdy decydujemy się na osuszanie lokalu, musimy wybrać w pełni fachową firmę, która doskonale wie co należy zrobić w tym danym przypadku. Tylko zatrudnienie profesjonalistów w swej dziedzinie pozwala zażegnać problem i spać spokojnie w domu wolnym od wszelkich negatywnych skutków zawilgocenia.

Gruntowność

Według słownika PWN słowo to oznacza „obejmujący całość i wnikający w szczegóły”. I również taka powinna być firma zatrudniana do osuszenia pomieszczeń po zalaniu. Chodzi nie tylko o kompleksowość jej usług, ale również o dążenie do dopasowania ich do potrzeb klienta i dopracowania każdego etapu prac.

Higiena pracy

W zasadzie – bezpieczeństwo i higiena pracy, czyli BHP. To bardzo ważny aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę podczas pracy ekipy zajmującej się osuszaniem pomieszczeń. Warto sprawdzić czy urządzenia i narzędzia, których używają pracownicy są bezpieczne dla środowiska oraz czy nie spowodują dodatkowych zniszczeń. Wszelkie niepokojące zjawiska powinno się zgłosić do zarządu firmy świadczącej usługę.

Izolacyjne warstwy

Są to składowe posadzki, które często ulegają zawilgoceniu i są trudne do osuszenia. W przypadku zalania podłogi niezbędne jest wykonanie profesjonalnego osuszania podposadzkowego, które pozwoli uniknąć uszkodzenia materiału budowlanego, powstania grzyba i pleśni, a tym samym konieczności wykonania remontu podłogi.

Jakość

Podczas wybierania firmy zajmującej się osuszaniem pomieszczeń po zalaniu, trzeba pamiętać, by największą uwagę zwracać na jakość, a nie na szybkość wykonania usługi, czy nawet cenę. Jakość prac wykonywanych przez daną firmę sprawdzić można za pomocą wyszukiwania opinii w Internecie lub w oparciu o rekomendacje klientów.

Kompleksowość

Jest to kwestia dość istotna dla osób chcących zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Decydując się na wybranie fachowców zajmujących się osuszaniem całościowo, nie ma potrzeby szukania podwykonawców do każdego etapu oddzielnie, co wymaga czasu. Natomiast większy pakiet usług z jednej firmy generuje w rezultacie mniejsze koszty.

Lokalizacja wycieków

To bardzo ważna usługa, która jest świadczona przez profesjonalne firmy, zajmujące się nie tylko osuszaniem lokali, ale również usługami prowadzącymi do całkowitego zażegnania problemu. Lokalizacja wycieku to priorytetowa kwestia przed rozpoczęciem prac związanym z osuszaniem lokalu.

Metody osuszania

Kompleksowość usług danej firmy osuszającej wiąże się również z różnorodnością stosowanych metod. Każdy budynek jest inny, tak samo jak różnią się między sobą stopniem ich zawilgocenia, dlatego szeroki wachlarz metod osuszania jest kluczowy w przypadku prawidłowego wykonania prac osuszających.

Naprawa miejsca awarii

Po zlokalizowaniu źródła wycieku niezbędna jest fachowa naprawa istniejącej awarii. Jest to kolejna, niezwykle ważna usługa świadczona przez firmy, które szczycą się wszechstronnością swojej oferty.

Ozonowanie i odgrzybianie

Oferta firm zajmujących się osuszaniem w sposób wyczerpujący obejmuje także usługi takie jak odgrzybianie i ozonowanie. Są to procesy, które mają na celu zniszczyć nieprzyjemne zapachy spowodowane wilgocią oraz powstrzymać rozwój grzyba i pleśni.

Pomiar wilgotności

Jest to niezbędna czynność, którą wykonuje się przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac związanych z osuszaniem lokalu. Dzięki wykonaniu pomiaru wilgotności można ocenić jakich sprzętów należy użyć, ile czasu potrwa proces osuszania i jaki będzie jego przybliżony koszt.

Remont po zalaniu

Czasami sama procedura osuszania budynku może nie wystarczyć. W takiej sytuacji nie należy narażać się na przebywanie w zawilgoconych pomieszczeniach lecz zdecydować się na przeprowadzenie remontu.

Sprzęt

Sprzęt wykorzystywany do osuszania pomieszczeń po zalaniu powinien spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa i być obsługiwany przez osoby do tego uprawnione. Warto to sprawdzić przed rozpoczęciem prac osuszających.

Termowizja

Jest to usługa mająca na celu bezinwazyjne lokalizowanie wycieków z instalacji wodnych. Wykonywana przez profesjonalne firmy pozwala znaleźć źródło wycieku bez zbędnego kucia tynku czy niszczenia podłogi.

Ubezpieczenie

Przed skorzystaniem z usług firmy osuszającej wskazane jest zasięgnięcie informacji, czy przygotowuje odpowiednią ona dokumentację, uprawniającą do uzyskania zwrotu kosztów z ubezpieczenia. Powinno się również sprawdzić czy nasza polisa obejmuje zwrot wydatków za tego typu prace.

Wynajem osuszaczy

Niektóre firmy zajmujące się fachowo osuszaniem budynków, świadczą także usługę wypożyczenia urządzeń do osuszania. To świetne rozwiązanie dla osób chcących zająć się osuszaniem pomieszczeń samodzielnie.

Zadawanie pytań

Szukając odpowiednich fachowców, nie bójmy się pytać o wszystko, co nam tylko przyjdzie do głowy. Tylko dzięki temu dowiemy się czy dana firma osuszająca jest w stanie spełnić nasze oczekiwania.