Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Nowy dom i wilgoć – co może być przyczyną?

Nowy dom to marzenie wielu osób. Jeżeli udaje im się przejść do jego realizacji, konieczny staje się nie tylko wybór najlepszego projektu, ale również poszukiwania najlepszych pod względem jakości materiałów, mebli, wyposażenia itp. Warto jednak wiedzieć, że posiadanie nowego, świeżo wybudowanego domu to nie tylko komfort i czysta przyjemność. Nowo powstałe budynki rządzą się swoimi prawami. Mury mogą przemarzać, może także pojawić się wilgoć. Choć są to całkowicie naturalne zjawiska i nie należy się nimi specjalnie niepokoić, można podjąć kroki mające na celi uch zlikwidowanie. Może być to np. wynajem osuszaczy Warszawa. Da własnej pewności, czy wszystko jest w porządku, można również zlecić specjalistom wyszukiwanie przecieków Warszawa.

Czym jest i skąd się bierze wilgoć technologiczna?

Wilgoć technologiczna to charakterystyczne zjawisko, z którym można spotkać się nie tylko w nowych budynkach, ale i w tych nieco starszych, które poddane zostały kompleksowym pracom remontowym. Choć to zjawisko naturalne, to jednak zlekceważone może doprowadzić do rozwoju szkodliwych grzybów czy pleśni. W większości przypadków w walce skuteczne jest osuszanie pomieszczeń Warszawa. Jeżeli jednak ekipa budowlana popełniła błąd i stąd się bierze wilgoć, wówczas nie da się go naprawić, jeżeli nie zostanie przeprowadzone wykrywanie wycieków Warszawa.

Przyczyny powstawania wilgoci technologicznej są dwie:

  • występowanie wilgoci w procesie produkcji cegieł, betonów, tynków itp.;
  • prowadzenie prac budowanych, w których zastosowano duże ilości wody (co wiąże się ze stosowaniem dużej ilości tynków i betonów).

W obu tych przypadkach lokalizacja wycieków Warszawa nie jest potrzebna. Wystarczy wykonać jedynie pomiar wilgotności Warszawa i na tej podstawie dobrać najlepszą metodę osuszania.
W przypadku prowadzenia prac budowanych pośpiech często bywa złym doradcą. Są pewne czynności, które wymagają więcej czasu, gdyż potrzebują dokładnego i starannego osuszenia ściany czy posadzki, co niestety przy narzuconym szybkim tempie prac rzadko kiedy trwa odpowiednio długo. To błąd, który po ukończeni prac skutkuje nadmiarem wilgoci w budynku.
Problem z wilgocią w nowo powstałym budynku może wynikać również z niewłaściwej formy osuszania. Nagrzewnice, rak powszechnie stosowane nagrzewają jedynie wierzchnie warstwy betonu, pozostawiać wilgoć głębiej w jego strukturze. Z tego też powodu profesjonalne ekipy zamiast nagrzewnic sięgają po osuszacze kondensacyjne bądź urządzenia działające na podobnej zasadzie.

Wilgoć technologiczna – walczyć z nią czy nie?

Choć wilgoć technologiczna w nowym domu to naturalne zjawisko, nie powinno być lekceważone. Dokładne osuszenie pomieszczeń jest niezwykle ważne nie tylko dla ich estetyki, ale również zdrowia osób, które będą w nich przebywać (mniejsze ryzyko wilgoci i pleśni). Bardzo ważne jest jednak umiejętne radzenie sobie z problemem, poprzez stosowanie efektywnie działających metod osuszania.

Wilgoć technologiczna a wentylacja w budynku

Wilgoć technologiczna może się pojawić tak naprawdę na każdej konstrukcji w domu, nawet na rynkach czy wylewkach. Dlatego, zanim jeszcze pomieszczenia będą urządzanie i zagospodarowywane ważne jest dokładne ich osuszanie nawet w najgłębszych warstwach, aby walka z wilgocią była skuteczna. Jeżeli nowy dom nie nie ma wentylacji z odzyskiem ciepła (rekuperatorem), w takim przypadku, by nie dopuścić do zbyt dużej wilgotności wewnątrz, każde pomieszczenie należy regularnie wietrzyć.

Wilgoć a osiadanie budynku

Jak wiadomo w pierwszym roku od budowy, obiekt osiada, skutkiem czego na ścianach mogą pojawić się rysy. Ich obecność oznacza, że nastąpiło posadowienie domu na nieodpowiednim fundamencie, niedostosowanym do rodzaju gruntu, co szczególnie widoczne jest w domach zbudowanych w ciężkich, tradycyjnych technologiach. W tym przypadku ratunkiem będą nie tylko badania geotechniczne, ale również pomiar poziomu wód podziemnych. To ważne, gdyż jeżeli będzie ich zbyt dużo, jest wielkie ryzyko tego, że dom będzie zmagał się z nadmiarem wilgoci.