Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Negatywne skutki wilgoci w mieszkaniu.

  • Jakie są przyczyny wilgotności w mieszkaniu?
  • Jakie są skutki wilgoci w mieszkaniu?
  • Czy warto stosować domowe sposoby na pozbycie się wilgoci z mieszkania?
  • Co zrobić jeżeli domowe sposoby nie działają?
    • Nie tylko zalanie sprawia, że powietrze w mieszkaniu staje się mocno zawilgocone. Powodów takiej sytuacji jest naprawdę wiele. Zbyt wilgotne powietrze tak samo jak powietrze zbyt suche, jest niebezpieczne dla naszego zdrowia, które jest wystawione na jego działanie. Dlatego właśnie tak ważne jest to, aby jak najszybciej pozbywać się wilgoci z domu. Jak mierzyć wilgotność powietrza w mieszkaniu? Jakie są przyczyny powstawania wilgoci w pomieszczeniach? Jakie są skutki oddychania zawilgoconym powietrzem? Czy istnieją domowe sposoby na to, aby pozbyć się wilgoci? A jeżeli nie działają, to co można zrobić, aby w końcu oddychać bezpiecznym powietrzem?

      Jakie są przyczyny wilgotności w mieszkaniu?

      Jest wiele przyczyn występowania zwiększonej wilgotności w mieszkaniu. Jedną z nich jest zalanie. Tego typu zdarzenia, wbrew pozorom, zdarzają się naprawdę często – szczególnie jeżeli mieszka się w bloku bądź w kamienicy, a nad sobą ma mieszkanie. Innym powodem zbyt dużej wilgotności powietrza jest nieszczelny dach, bądź okna. Nieszczelna może być także podłoga, źle izolowana od gruntu. Ponadto, wilgoć może pojawić się z wnętrza domu – gdy bierze się długie, gorące kąpiele. Gdy dużo się gotuje i nie posiada się pochłaniacza pary wodnej. A także wtedy, gdy coś zostanie rozlane i nie powycierane, tylko pozostawione do wyschnięcia. Jak więc widać przyczyn zawyżonej wilgotności powietrza w pomieszczeniach jest naprawdę sporo.

      Jakie są skutki wilgoci w mieszkaniu?

      Jakie skutki daje zbyt duża ilość wilgoci w mieszkaniu? Jest ich naprawdę wiele – najbardziej widocznym z nich jest pleśń osadzająca się na ścianach budynków. Do tego zatęchły zapach, który spowodowany jest obecnością unoszącymi się w powietrzu zarodnikami grzybów. Warto wiedzieć, że taka sytuacja jest niebezpieczna dla zdrowia. Wiele osób ma przez to problemy z oddychaniem, a niektórzy cierpią z tego powodu na alergie. Osoby przebywające w zawilgoconych pomieszczeniach mają większe problemy z gardłem – często kaszlą i kaszel ten jest nieustający. Jest to spowodowane tym, że zarodniki pleśni trafiają do płuc, gdzie mają doskonałe warunki do rozwoju. Nie można także zapomnieć o sprzętach, szczególnie tych elektrycznych, które znacznie szybciej psują się, gdy powietrze jest mocno zawilgocone.

      Czy warto stosować domowe sposoby na pozbycie się wilgoci z mieszkania?

      Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto stosować domowe sposoby na pozbycie się wilgoci z mieszkania. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jak często i na jak długo wilgoć pojawia się w mieszkaniu. Jeżeli są to sytuacje rzadkie, powstałe chociażby ze względu na wysoką temperaturę panującą na zewnątrz, czy ze względu na dużą ilość gorących kąpieli, wówczas zdecydowanie można walczyć samodzielnie z wilgocią. Najlepszym sposobem będzie inwestycja w specjalny osuszacz powietrza, który nie pozwoli, aby zbyt dużo wilgoci zebrało się w mieszkaniu. Jednak, jeśli problem z wilgotnością jest częsty i ciężko jest się go pozbyć, wtedy zdecydowanie lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów.

      Ochrona przed wilgocią

      Ból głowy od nadmiaru wilgoci.

      Co zrobić jeżeli domowe sposoby nie działają?

      Profesjonalne ekipy zajmujące się osuszaniem domów po zalaniach, posiadają specjalny sprzęt, za pomocą którego można pozbyć się każdej ilości wilgoci w powietrzu. Oczywiście nie oznacza to, że działania takiej ekipy pozostawią powietrze w pomieszczeniach tak suche, że przez nie wysuszy się skóra, oczy czy śluzówki nosa. Jednak taka ekipa będzie w stanie w końcu unormować poziom wilgotności powietrza w twoim domu do poziomu najbardziej optymalnego z punktu widzenia funkcjonowania człowieka.