G-0V99YYVFP7 Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Jaki osuszacz powietrza wybrać?

Coraz częściej słyszy się o negatywnym wpływie zbyt wysokiej wilgotności powietrza. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ zbyt duża wilgotność powietrza jest po prostu niebezpieczna. Czasami ciężko jest sobie poradzić z tym problemem domowymi sposobami, o których można przeczytać w internecie. Na szczęście istnieje wiele różnych modeli osuszaczy powietrza, które są w stanie pomóc w utrzymaniu wilgotności powietrza na odpowiednim poziomie. Jaki jest jednak odpowiedni poziom wilgotności powietrza? Jak wilgotność powietrza wpływa na człowieka? Jak radzić sobie z nadmierną wilgotnością powietrza? Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego osuszacza powietrza? Gdzie osuszacze powietrza znajdą swoje zastosowanie?

Czym jest wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza określa nic innego jak poziom procentowy wilgoci znajdującej się w powietrzu. Najbardziej odpowiednim poziomem wilgotności powietrza, jest przedział od 40 do 60 procent. Poniżej tych wartości powietrze jest zbyt bardzo przesuszone, a z kolei powyżej wartości oznacza, że powietrze jest za bardzo zawilgocone. Warto wspomnieć, że zarówno zbyt niska ilość wilgoci w powietrzu, jak i zbyt wysoka nie jest dobra dla ludzkiego zdrowia i samopoczucia. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby starać się utrzymywać wilgoć w powietrzu na poziomie optymalnym. Dzięki temu środowisko w pomieszczeniach będzie najbardziej odpowiednie dla funkcjonowania człowieka.

Jak temperatura wpływa na wilgotność powietrza?

Warto mieć również świadomość tego, że na poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu wpływa również temperatura jaka jest. Im cieplej, tym większe prawdopodobieństwo że poziom wilgotności powietrza będzie wyższy – jest to spowodowane parowaniem wody, które jest bardziej intensywne przy wyższych temperaturach. Z kolei miesiącach zimowych, Gdy temperatura jest niska, można spodziewać się tego, że również poziom wilgoci w powietrzu będzie niski. A jak wiadomo, gdy powietrze jest zbyt mocno przesuszone, również nie jest zbyt dobre dla człowieka. Dlatego tak ważne jest, aby monitorować poziom temperatury i wilgotności powietrza. Tylko dzięki temu, będzie można zawczasu podjąć odpowiednie kroki, dzięki którym uniknie się niepotrzebnych nieprzyjemności.

Jak wilgotność powietrza wpływa na człowieka?

W jaki sposób dokładnie wilgotność powietrza wpływa na człowieka oraz na jego otoczenie? W niezbyt pozytywny sposób. Jeżeli chodzi o wpływ na ludzki organizm, to podwyższona wilgotność może doprowadzić do problemów z oddychaniem przez nos. Oprócz tego, ogromnym minusem jest to, że w powietrzu zaczynają latać grzybnie, które negatywnie wpływają szczególnie na zdrowie osób mających alergię. Równie ważne jest to, że duża wilgotność powietrza utrudnia gojenie się ran i może doprowadzić nawet do powstawania w nich infekcji. Jednak to, co wielu ludzi uważa za największy problem dużej wilgotności powietrza, jest wykwitanie na ścianach różnego rodzaju grzybów oraz pleśni, które nie tylko są złe dla zdrowia, ale również niszczą rzeczy, na których się osiądą.

Jak radzić sobie z wilgocią w powietrzu?

Jest wiele sposobów, które mogą pomóc w zwalczaniu wysokiej wilgotności powietrza. Warto spróbować wietrzyć pomieszczenie, w którym wilgoć jest na zbyt wysokim poziomie, kilkukrotnie w ciągu dnia. To powinno pomóc również w przypadku, gdy powietrze jest zbyt suche. Co jednak zrobić, jeżeli wietrzenie pomieszczenie nic nie daje? W takim przypadku warto zdecydować się na osuszacz powietrza, za pomocą którego można osuszyć nawet najbardziej zawilgocone powietrze. W jaki jednak sposób wybrać tego rodzaju sprzęt – i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze osuszacza powietrza?

Jeżeli chcesz kupić swój pierwszy osuszacz powietrza, to przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę na jego wydajność, którą podaje się w litrach na godzinę bądź na dobę. A jaka wydajność będzie najodpowiedniejsza do mieszkania? Jeżeli jest ono bardzo zawilgocone, to sprawdzą się modele o wydajności 5-10l/24h. Kolejną kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę, jest przepływ powietrza, który mierzony jest w metrach sześciennych na godzinę. Im większe mieszkanie trzeba wysuszyć, tym większy powinien być >przepływ powietrza. Przy wyborze odpowiedniego osuszacza powietrza warto również sprawdzić, jakie ma on zużycie prądu – a co za tym idzie, ile kosztuje jego używanie. Na rynku można znaleźć wiele, różnych modeli, które mają moc od 150W do 450W.

Jaki powinien być osuszacz wybrany do domu?

Jeżeli chodzi o to, jakie powinny być osuszacze wybrane do domu, to tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaka jest wilgotność powietrza. Jeżeli potrzeba osuszyć umiarkowane zawilgocenie, to może dobrze sprawdzić się model Drieaz Drizair 1200 czy AERIAL AD 750. Przy dużych zawilgoceniach warto sięgnąć po Dreieaz Evolution albo po Trotec TTK 355S. Wszystkie z przedstawionych modeli dobrze radzą sobie z osuszaniem zarówno małych, jak i dużych pomieszczeń.

Gdzie osuszacze znajdą swoje zastosowanie?

Oczywiście, warto również wiedzieć, że osuszacze powietrza znajdą zastosowanie nie tylko w mieszkaniach czy domach prywatnych, ale również i w innych miejscach. Gdzie zatem mogą one się sprawdzić? W pralniach różnego typu, w straży pożarnej, w miejscach związanych z zarządzaniem kryzysowym, na placach budowlanych i remontowych, na basenach, w suszarniach, a także w piwnicach.