Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Jak zlokalizować wyciek wody bez kucia?

Jeśli w Twoim mieszkaniu albo w biurze zauważysz wilgoć i zyskasz pewność, że jest to poważniejszy wyciek wody, możesz podejrzewać, że zostałeś zalany przez sąsiadów. Ważne jest to, żebyś zaczął działać od razu. Jednak nie mogą być to działania pochopne.

Przede wszystkim, zadbaj o to, by jak najprędzej zatamować przedostawanie się wody oraz zrób zdjęcia powstałych szkód, ponieważ może się to okazać konieczne, gdy pojawi się rzeczoznawca z towarzystwa ubezpieczeniowego. Na tej podstawie ustali on bowiem wysokość odszkodowania. Wyciek wody pod posadzką może być też związany z poważniejszą sprawą, a nie tylko z zalaniem. Wtedy sytuacja jest poważniejsza, aczkolwiek również liczy się to, żeby zminimalizować skutki dalszego pogłębienia się szkód.

Lokalizacja wycieków wody – co możesz zrobić samodzielnie?

Niezależnie od rodzaju szkody, jedno jest pewne: musisz działać sprawnie i na początku samodzielnie. Kiedy wykrycie przyczyny nie jest proste, powinieneś zlecić wykrywanie wycieków wody ekspertom, którzy zajmą się tym bardzo dokładnie. Zwykle, gdy na posadzce pojawi się wilgoć, przyczyną jest pęknięta rura w podłodze. Dlatego dokładnie zobacz wszystkie podłączenia instalacji wodnych i grzejników. Eksperci twierdzą, że około 30% wycieków wody związanych jest z korozją złącz i pojawia się miejscach widocznych. Co powinieneś wobec tego zrobić? Sprawdź dokładnie całe mieszkanie, biuro lub dom. To, co możesz zrobić osobiście, to zweryfikować wizualnie instalację. Weź pod uwagę nawet te miejsca, jakie są od siebie oddalone o kilka metrów do miejsca, gdzie wykryłeś wilgoć.

Co zrobić, kiedy nie widzisz źródła awarii wycieku wody?

Wtedy na pewno musisz spotkać się z ekspertami, którzy zlokalizują wszystko precyzyjnie. Warto też od razu powiadomić ubezpieczyciela o powstałej szkodzie. Już samo zgłoszenie szkody nie tylko uruchomi procedurę odszkodowawczą, ale też pomoże w znalezieniu ekspertów, których zadaniem jak lokalizacja wycieków wody z zastosowaniem nowoczesnego sprzętu.

Na etapie informowania ekspertów również działania leżą jeszcze po Twojej stronie. W tym celu odszukaj zdjęcia prowadzenia instalacji w podłogach. Pozwoli to ograniczyć kucie do dokładnej lokalizacji rur i ułatwi pracę specjalistom. Musisz jednak mieć świadomość, że poszczególne plany nie oddają do końca charakteru stuprocentowego przebiegu całej instalacji. Można to jednak uzyskać za pomocą fotografii. Jeśli nimi nie dysponujesz, zostaniesz poinformowany zapewne na początku o tym, że większość instalacji wodnych poprowadzona jest w posadzce środkiem otworu drzwiowego do konkretnych pomieszczeń.

Z pewnością, powinieneś powstrzymać się przed kuciem posadzki, zwłaszcza kiedy chcesz to robić samodzielnie. To nie tylko czasochłonne i wpływa na dezorganizację przebywania w konkretnych pomieszczeniach. Jeśli bowiem się na czymś nie znasz, możesz doprowadzić do większych szkód. Zleć wobec tego znalezienie przyczyny wycieku firmie, której pracownicy z dokładnością co do 1 milimetra wyznaczą źródło awarii.

Lokalizowanie wycieku – zastosowanie kamery termowizyjnej

Urządzeniem, które najlepiej nadaje się do zlokalizowania wycieków jest kamera termowizyjna. Najczęściej stosuje się ją przy wycieku ciepłej wody użytkowej. Może ona wykryć miejsce awarii z dokładnością do 0,1%. Na dokładność lokalizacji wpływają czynniki takie jak:

  • wielkość awarii,
  • głębokość prowadzenia instalacji,
  • ilość zastosowanych warstw izolacji,
  • typ instalacji wodnej.

Musisz wiedzieć, że koszty związane z użytkowaniem kamery termowizyjnej zostaną zwrócone przez towarzystwo ubezpieczeniowe, jeśli tylko obejmuje to Twój pakiet. Jeszcze lepsze efekty pozyskuje się, kiedy badanie kamerą termowizyjną zostaje poszerzone o badanie mikrofonem akustycznym. Bezinwazyjne lokalizowanie wycieku bazuje na pomiarze wilgotności oraz badaniu nasłuchu szumów z zastosowaniem pogłębionej analizy częstotliwości. Poszerzenie usługi o takie świadczenia przynosi najwięcej korzyści.

Wykrywanie wycieków metodą termowizyjną daje najwięcej skuteczności. Czynności, jakie zmierzają do wykrycia i wskazania miejsca przecieku odbywają się sprawnie. Nie myśl nawet o niepotrzebnym kuciu ścian, czy podłóg! Wykrycie nieszczelności w instalacji wodnej może odbywać się bez tak radykalnych działań. Inspekcja odbywająca się z wykorzystaniem kamery termowizyjnej jest gwarancją uzyskania szybkich rezultatów. Kamera wykrywa źródło wycieku, analizując rozkład temperatur. To pozwala szybko zidentyfikować przebieg instalacji i miejsce przecieku. Co jest istotne, nie ma w tym wypadku ograniczeń. Usterka zostanie wykryta niezależnie od tego, czy wyciek dotyczy ciepłej, czy zimnej wody.

Wykrywanie wycieków wody bez kucia z zastosowaniem kamery termowizyjnej jest rozwiązaniem polecanym przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Tego typu urządzenia diagnostyczne spełniają swoją rolę idealnie.