Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Jak zabezpieczyć się przed zalaniem mieszkania?

Szacuje się, że przynajmniej połowa wypadków związanych z zalaniem mieszkania wynika z winy właściciela. Dlatego też warto pomyśleć o tym, by zabezpieczyć mieszkanie przed zalaniem. Dzięki temu można uniknąć wielu szkód wywołanych wodą, a co za tym idzie, można również zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Na szczęście z pomocą przychodzą specjalistyczne systemy chroniące przed zalaniem oraz firmy oferujące wykrywanie wycieków w Warszawie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Jak można ochronić mieszkanie przed zalaniem?

Prawdopodobieństwo zalania mieszkania spadnie, jeżeli zabezpieczy się przed nim dom. Na rynku można znaleźć wiele urządzeń i instalacji, które pomogą uniknąć zalania. Zanim jednak o nich opowiemy, warto przypomnieć sobie podstawowe zasady ochrony przed zalaniem. Mówią one m.in. o tym by:

  1. Zawsze przed wyjściem z domu upewnić się, że zakręcono krany.
  2. Nie wstawiać pralki przed wyjściem z domu.
  3. Dokonywać regularnych przeglądów sprzętu AGD.
  4. Przed dłuższym wyjazdem, zakręcić w domu główny zawór z wodą.

Dzięki tym kilku prostym zasadom można zyskać pewność, że po powrocie do domu pralka lub niezakręcony kran, nie stanie się przyczyną wycieku wody. Chyba że przyczyną awarii stanie się pęknięta rura w ścianie. Na szczęście i takich awarii można uniknąć. Wystarczy jedynie raz do roku skorzystać z usług firmy oferujących szukanie wycieków w Warszawie.

Systemy chroniące przed zalaniem

Wykrywanie przecieków wody jest możliwe także dzięki specjalistycznym urządzeniom, które warto zamontować w domu. Co więcej, o ich zamontowaniu najlepiej pomyśleć już na etapie wykańczania domu.

Czujnik zalania wodą

To bardzo przydatne urządzenie, które natychmiastowo reaguje na gwałtowne skoki i spadki temperatur, które są wywołane zalewającą mieszkanie wodą. Co więcej, najbardziej zaawansowane czujniki są w stanie tuż po wykryciu przecieku w tym samym momencie odciąć dopływ wody, a następnie wyłączyć urządzenie. Niektóre z nich posiadają również możliwość wysyłania powiadomień o zdarzeniu do właściciela zalanego obiektu. Taki czujnik poziomu wody od razu poinformuje właściciela nieruchomości o tym, że na podłodze powstała już kałuża o wysokości powyżej 1 mm.  Dzięki temu, że system samoczynnie zamknie zawór, woda nie będzie jeszcze bardziej zalewać pomieszczenia.

Rozbudowany system alarmowy

Na rynku można znaleźć również systemy alarmowe, które zostały wyposażone w czujnik zalania wodą. Dzięki temu, po wykryciu zalania w domu włącza się alarm, który informuje o całym zajściu. To z kolei sprawi, że domownicy mogą, czym prędzej zareagować i zakręcić główny zawór z wodą, zanim ta wyrządzi większych strat. Co więcej, istnieją również systemy alarmowe, które w razie zajścia pod nieobecność właścicieli nieruchomości, wzywają pogotowie hydrauliczne.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Zainstalowanie w domu urządzeń, które wykryją zalanie to jeszcze nie wszystko. Problem awarii pralki czy innego sprzętu AGD można rozwiązać, kupując urządzenia od sprawdzonego producenta. Warto również zwrócić uwagę, czy posiadają one elektrozawory, które na wypadek awarii sprzętu, będą w stanie odciąć dopływ wody. Pod żadnym pozorem nie należy również brać się za samodzielnie podłączanie sprzętów AGD, jeżeli nie ma się o tym zielonego pojęcia. Lepiej skorzystać z pomocy fachowca, który podłączy urządzenie poprawnie. Kluczowe znaczenie ma także wykonywanie regularnych przeglądów instalacji oraz wymienianie zużytych części w pralkach i zmywarkach.

Natomiast w obliczu większych awarii, np. pękniętych rur, warto korzystać z pomocy firmy, która tak jak nasza, oferuje swoim klientom usługi takie jak lokalizacja wycieków – Warszawa i okolice. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!