Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Jak działa lokalizowanie przecieków za pomocą termowizji?

Awarie instalacji hydraulicznych i systemów grzewczych się zdarzają. Skutkuje to wyciekami, a czasem nawet zalaniem mieszkania, co zależy od rodzaju usterki i zaawansowania problemu. W niektórych sytuacjach można bez problemu zlokalizować źródło wycieku, w innych potrzebna jest profesjonalna lokalizacja wycieków wody. Odbywa się ona przy pomocy zaawansowanych technologii, wśród których jest termowizja.

Dlaczego lokalizacja wycieków wody jest tak ważna?

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że w przypadku zalania mieszkania lub podejrzenia wycieków ich lokalizacja jest kluczowa dla pozbycia się problemu. Nie wszystkie usterki możemy dostrzec, niektóre swoje źródło mają w elementach instalacji w ścianie czy też pod podłogą. Lokalizacja wycieków wody ma na celu wskazanie miejsca, które odpowiada za zalanie łazienki, wodę na podłodze w kuchni, nieprzyjemny zapach pleśni lub wyższe niż zwykle rachunki za wodę.

Szukanie wycieków wody bez specjalistycznych sprzętów może okazać się trudne, a nawet niemożliwe. Aby je znaleźć, konieczne jest zdemontowanie całej instalacji hydraulicznej, a nawet kucie w ścianie. Chcąc tego uniknąć, należy skorzystać z zaawansowanej, nieinwazyjnej metody wykrywania wycieków wody w Warszawie – termowizji.

Sposób działania termowizyjnego lokalizowania przecieków

Badanie termowizyjne przeprowadzane jest przy pomocy specjalnej kamery niewielkich rozmiarów. Mechanizm jej działania bazuje na promieniowaniu podczerwonym. Każda powierzchnia i przedmiot w otaczającym nas świecie emituje ciepło, które jest widoczne na zdjęciach z kamery termowizyjnej. Powstaje obraz – termogram, który może zobaczyć człowiek. Widzimy na nim rozkład ciepła na konkretnej powierzchni. Lokalizowanie przecieków za pomocą kamery termowizyjnej umożliwia precyzyjne określenie miejsca, gdzie woda wycieka. Jest to możliwe dzięki odmiennej temperaturze w miejscu nieszczelności instalacji. W praktyce w instalacji wody zimniej będzie to spadek temperatury, a instalacji c.o. jej zdecydowany wzrost.

Technologia termowizyjna ma jeszcze wiele innych zastosowań. Pozwala sprawdzić i określić, czy w budynku nie ma mostków termicznych i ciepło nie ucieka na zewnątrz. Można ją wykorzystać ponadto do weryfikacji poprawności pracy konkretnych urządzeń.

Skuteczność termowizji z szukaniu wycieków wody

Termowizyjne lokalizowanie przecieków cechuje się bardzo dużą skutecznością. Trzeba jednak wiedzieć, że cały proces, a także efektywność działań zależy od wielu czynników. Na pewno ważną rolę odgrywa tutaj wielkość i intensywność wycieku. Im jest on większy, tym szybciej można go dostrzec. Kolejny czynnik to temperatura czynnika. Najlepiej lokalizuje się te wycieki, których temperatura jest wyraźnie niższa lub wyższa od temperatury otoczenia. Nie bez znaczenia są inne źródła ciepła, które w pewnych przypadkach mogą zakłócać wyniki. Zależy to jednak w znaczącym stopniu od samej kamery termowizyjnej i jej czułości oraz precyzji pracy. Szukanie wycieków wody powinno się więc odbywać przy pomocy nowoczesnego sprzętu, aby zminimalizować ryzyko błędu i pomyłek.

O skuteczności lokalizacji wycieków wody decyduje ponadto głębokość, na jakiej się on znajduje. Im płycej on jest, tym szybciej zostanie dostrzeżony. Przy badaniu trzeba też uwzględnić grubość warstwy styropianu oraz otuliny termicznej.

Zalety termowizji w lokalizowaniu przecieków

Kamera termowizyjna jest bardzo często wykorzystywana przy lokalizowaniu przecieków. Wpływ na to ma na pewno duża precyzja badania. W większości przypadków udaje się perfekcyjnie wyznaczyć miejsce, skąd pochodzi wyciek. Dużą zaletą termowizji jest obserwacja wyników w czasie rzeczywistym. Są one dostępne od razu i nie trzeba na nie czekać. Dzięki temu można szybko podjąć konkretne działania w celu naprawy usterki i usunięcia źródła problemu. Jest to też badanie nieinwazyjne, nie wymaga ingerencji w struktury ścian, podłóg, mebli i instalacji, zatem wszystko w pomieszczeniu zostaje w nienaruszonym stanie.

Termowizja jeszcze na wczesny etapie rozwoju pozwala na dostrzeżenie wilgoci w budynku i zagrożeń z tym związanych. Pleśń i zagrzybienie w pierwszych stadiach nie zawsze są widoczne gołym okiem, a termowizja je wykrywa. Lokalizowanie przecieków za pomocą kamery termowizyjnej jest też pomocne przy dokumentowaniu usterki, czego wymaga ubezpieczyciel w celu wypłacenia odszkodowania.

Wyciek zlokalizowany…i co dalej?

Po zlokalizowaniu wycieku należy możliwie jak najszybciej usunąć usterkę. Ponadto, jeśli to konieczne, przeprowadza się osuszanie lokalu, a także osuszanie podposadzkowe. Dodatkową usługą jest ozonowanie, pozwalające na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów pleśni i grzybów. Osuszanie mieszkań w Warszawie można przeprowadzić kompleksowo, a więc zaczynając od lokalizacji wycieków wody metodą termowizyjną, przez usunięcie usterki, po osuszanie lokalu.

Technologia się rozwija, co człowiek skutecznie wykorzystuje. Kamery termowizyjne są wykorzystywane w wielu branżach, a ich potencjał doceniono również w lokalizowaniu przecieków. To znacznie usprawniło naprawy awarii instalacji hydraulicznej.