G-0V99YYVFP7 Odwiedź nas na Facebooku
Osuszanie mieszkań i budynków - Warszawa Osuszanie mieszkań i domów po zalaniu
BLOG

Dlaczego warto wykonywać pomiar wilgotności w pomieszczeniu?

Jeśli chcemy mieszkać w pomieszczeniach, które będą dla nas jak najbardziej komfortowe, pomiar wilgotności powinniśmy wykonywać się dość często. Jednak w przypadku przebywania w budynkach, w których doszło do zalania lub poważnego zawilgocenia, wykonanie pomiaru wilgotności jest wręcz niezbędne! Warto jest sprawdzić poziom wilgotności nie tylko powietrza, ale również ścian i podłóg. Zaniedbanie tej czynności i długotrwałe przebywanie w takich zawilgoconych pomieszczeniach może mieć bardzo poważne skutki natury zdrowotnej. Poniżej szerzej przedstawimy zagrożenia płynące z zaniedbania kontrolowania poziomu wilgotności w budynkach.

 

Zbyt wysoka wilgotność powietrza

Za duża wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy ma na nas bardzo istotny wpływ. Wilgoć niekorzystnie wpływa na układ oddechowy, krążenie, zdolności umysłowe i wiele innych. Dlatego, jeśli zauważymy pojawiającą się na ścianach pleśń, skraplanie się pary wodnej na ścianach i szybach, powolne wysychanie prania czy umytej podłogi, czy też wypaczanie się lub zawilgocenie drewnianych elementów w mieszkaniu, powinniśmy niezwłocznie wykonać pomiar wilgotności.

Ale ja mam suche mieszkanie!

Bardzo suche mieszkanie ma również negatywny wpływ na samopoczucie człowieka. Na niekorzystny mikroklimat w mieszkaniu oddziałuje kilka czynników, między innymi: zła wentylacja i niewłaściwa temperatura ogrzewania. Prawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniach zamkniętych powinna być w granicach 40-65%. Niespełnienie tej normy skutkować może uczuciem suchości w ustach, drapaniem w gardle, trudnościami z oddychaniem, przesuszeniem skóry i włosów oraz zmniejszoną odpornością na infekcje. Wykonanie pomiaru wilgotności pozwala nie tylko dostosować jej poziom do najbardziej dla nas optymalnego, ale również uniknąć poważniejszych konsekwencji przebywania w zbyt suchym pomieszczeniu (astma, duszności).

 

W tych przypadkach również warto wykonać pomiar wilgotności!

Pomiar wilgotności jest istotny przede wszystkim w sytuacji, w której doszło do zalania bądź poważnego zawilgocenia mieszkania. Wykonanie pomiaru także wewnątrz ścian i podłóg będzie skutkowało możliwością dobrania odpowiedniej metody osuszania, a w rezultacie pozbyciem się problemu. Warto rozważyć taki pomiar również przed zakupem nowego mieszkania lub w czasie rozpoczęcia remontu. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek, a tym samym dodatkowych kosztów.

 

Skutki zbyt wysokiej lub zbyt niskiej wilgotności w pomieszczeniu mogą być naprawdę bardzo poważne. Odczują je zwłaszcza alergicy oraz dzieci. Dlatego nie tylko kontrolowanie poziomu wilgotności jest niezwykle istotne, ale również osuszenie zbyt wilgotnego pomieszczenia oraz nawilżenie tego zbyt suchego. Urządzenia służące do pomiaru wilgotności można zakupić, jednak lepiej powierzyć tę czynność wyspecjalizowanej firmie, która dodatkowo doradzi, w jaki sposób poradzić sobie z optymalizacją poziomu wilgotności.