G-0V99YYVFP7 Odwiedź nas na Facebooku
Osuszanie mieszkań i budynków - Warszawa Osuszanie mieszkań i domów po zalaniu
BLOG

Czy warto zatrudniać specjalistyczną firmę do pomiaru wilgotności?

W kilku naszych wpisach blogowych poruszaliśmy już temat wilgoci i zagrożeń z nią związanych, zatem wiemy już jakie są konsekwencje przebywania w zawilgoconych pomieszczeniach. Przybliżaliśmy również możliwości, jakie oferują nam firmy zajmujące się pomiarem wilgotności, osuszaniem mieszkań i innymi czynnościami związanymi z walką z wilgocią. Dziś zastanowimy się jednak, w jakich przypadkach naprawdę warto zatrudniać specjalistyczną firmę do pomiaru wilgotności w naszym domu, mieszkaniu, czy biurze. Dowiemy się także, co taka firma może dla nas zrobić ponad to, co możemy uczynić we własnym zakresie.

Jak wygląda pomiar wilgotności przeprowadzany przez specjalistyczną firmę?

Pomiar wilgotności przeprowadzany przez fachowców może dotyczyć zarówno powietrza, jak i materiałów, np. ścian. Profesjonalne firmy mają do dyspozycji kilka urządzeń, którymi są w stanie określić poziom wilgotności:

  • powietrza – za pomocą takich urządzeń jak higrometry i psychrometry, a także metodą zwaną określeniem punktu rosy;
  • materiałów drewnianych – przy użyciu mikrofalowego miernika wilgotności drewna, który pozwala zmierzyć wilgotność do 300mm w głąb drewna bez konieczności wiercenia;
  • materiałów budowlanych (tynków, ścian, posadzek) – za pomocą miernika wilgotności materiałów budowlanych, który pozwala na nieinwazyjne ustalenie rozkładu wilgoci w badanym obszarze do 400mm w głąb.

Dzięki pomiarowi wilgotności przeprowadzonemu przez specjalistyczną firmę możliwe jest zlokalizowanie i usunięcie źródła zawilgocenia. Fachowe i kompleksowe firmy mogą również zająć się osuszaniem pomieszczenia czy materiału, który okazał się zawilgocony. Profilaktycznie można zabezpieczyć te powierzchnie preparatem grzybobójczym, a także wykonać ozonowanie, by pozbyć się przykrego zapachu stęchlizny i zarodników pleśni, które mogły już zacząć się tworzyć w zawilgoconych miejscach.

Kiedy konieczne jest zatrudnienie specjalistycznej firmy do pomiaru wilgotności?

Wilgoci nie należy bagatelizować. Przebywanie w zawilgoconym pomieszczeniu może bardzo negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Dobrym pomysłem jest zakupienie termometru wyposażonego w higrometr, czyli urządzenie do mierzenia poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Jeśli higrometr wskazuje wartość powyżej 65%, to możemy być pewni, że poziom wilgotności jest zbyt wysoki. W celu upewnienia się, że wilgoć występująca w naszym domu może nam zagrażać, konieczne będzie wezwanie specjalistów, którzy wykonają dokładny pomiar i poradzą jak obniżyć poziom zawilgocenia powietrza. Istnieje kilka przypadków, w których wezwanie fachowców każdorazowo będzie konieczne, są to:

  • powódź;
  • podtopienie;
  • zalanie w wyniku usterki kanalizacji lub instalacji CO;
  • przed zakupem domu (szczególnie w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego);
  • przez ocieplaniem domu;
  • przed remontem (malowaniem, układaniem posadzki lub parkietu).

Walka z wilgocią wymaga sporo czasu, dlatego lepiej zapobiegać jej występowaniu, niż narażać się nie tylko na straty finansowe, ale i zdrowotne. Na niektóre czynniki powodujące wilgoć nie mamy wpływu (powódź, podtopienie, awaria), jednak dużo też w tych przypadkach zależy od naszej reakcji. Szybkie wezwanie fachowców zapobiegnie rozprzestrzenianiu się zawilgocenia, a tym samym znacznie skróci czas pozbywania się go. Gdy mamy do czynienia ze zbyt wilgotnym powietrzem w domu niewynikającym z żadnego wypadku losowego, musimy zadbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, nieprzegrzewanie domu, a także ograniczenie kilku czynności wpływających na przedostawanie się wilgoci do powietrza – m.in. długotrwałe gotowanie bez włączonego okapu, częste suszenie prania w domu, nienaprawianie drobnych usterek kranu, pralki, czy zmywarki, a także branie długich i gorących kąpieli. Te, wydawałoby się błahe, czynności mają ogromny wpływ na jakość powietrza we wnętrzu, dlatego warto na nie zwrócić uwagę, by zadbać o zdrowie wszystkich domowników.