Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Co sprawdzić po wprowadzaniu się do nowego domu lub mieszkania?

Moment wprowadzenia się do nowego lokum to chwile pełne emocji i euforii. Łatwo więc o zapomnienie o najważniejszych elementach, jakie trzeba sprawdzić zaraz po wprowadzeniu się do nowego domu czy mieszkania. Zaniedbanie w tej kwestii może nas naprawdę słono kosztować.

Wykrywanie przecieków, czyli łazienka pod lupą

Najbardziej niebezpieczne są te usterki, których nie widać. Patrzysz na dom czy mieszkanie i wszystko wydaje Ci się idealne, wręcz wymarzone. Nie masz pojęcia, że w ścianie tuz przy wannie jej rura, która pękła kilka tygodni temu. Sączy się stamtąd woda, kropla po kropelce, by już za kilka, może kilkanaście dni objawić się wielką mokrą plamą na ścianie. A co, jeśli ta plama się nie pojawi, a wilgoć wniknie głębiej? Konstrukcja budynku zostanie mocno naruszona, co może być niebezpieczne, zwłaszcza w starym budownictwie. Dlatego tak ważne jest wykrywanie przecieków już w momencie ich pojawienia się. Jeżeli mówimy o nagłej awarii, efekty zwykle widoczne są gołym okiem bardzo szybko. Jeśli jednak awaria jest długotrwała, efekty mogą objawić się dopiero po kilkunastu dniach, gdy wilgoć mocno wejdzie już w ściany. Wówczas jedynym sensownym rozwiązaniem jest osuszanie Warszawa. Wnętrze powinno zostać profesjonalnie osuszone, by na ścianach czy na suficie nie pojawiła się groźna dla naszego zdrowia pleśń.

Lokalizacja wycieków Warszawa – jak to działa?

Istnieje kilka sposobów wyszukiwania wycieków wody we wnętrzu. Jednym z nich jest przeprowadzenie próby ciśnieniowej, która ma na celu sprawdzenie szczelności przewodów. Kiedy szczelność jest naruszona, mogą pojawić się wycieki. Do ich wykrywania tą metodą używane są wodne pompy ciśnieniowe. Inną metodą jest lokalizacja gazem znacznikowym. Polega ona na wpuszczaniu do instalacji odpowiednio przygotowanej mieszanki gazowej, która w miejscu nieszczelności zaczyna się ulatniać. Trzecią metodą, która również jest często stosowana, szczególnie przy wykrywaniu wycieków instalacji wewnętrznych jest badanie kamerą termowizyjną. Kamera ta mierzy i analizuje różnice temperatur zawilgoconych ścian i posadzek.

Co jeszcze warto sprawdzić?

Z pewnością istotną kwestią jest stan izolacji budynku. Wadliwa izolacja powoduje przenikanie wilgoci do wewnątrz budynku. Ten problem jest w zasadzie bagatelizowany, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że postępująca wilgoć, której nawet być może nie widać gołym okiem, rozwija się w ścianach i prowadzi do ich całkowitej degradacji. Wilgoć nie zawsze przejawia się spektakularną plamą wody, której nie można nie zauważyć. Czasem gołym okiem nie jesteśmy w stanie stwierdzić, że coś się dzieje.

Szczególną ostrożność należy zachować przy odbiorze nowego mieszkania od dewelopera. Jeśli zauważysz tzw. wilgoć budowlaną, oznacza to, że mieszkanie jest przekazywane zbyt szybko, gdyż nie wszystko zdążyło już wyschnąć. Kiedy jednak zauważysz, że na tynkowanych ścianach wciąż jest wilgotno mimo, iż od tynkowania minęło już ponad 8 miesięcy, możesz przypuszczać, że coś jest nie tak. Zawsze warto wykonać pomiary kontrolne wilgotności ścian i posadzek, by upewnić się, że poziom wilgotności mieści się w normie. Jeżeli okaże się, że wilgoć jest zbyt duża, konieczne będzie osuszanie wnętrza.