Odwiedź nas na Facebooku
Optimal logo

Droga do całkowitego osuszenia po zalaniu.

BLOG

7 kroków do całkowitego osuszenia pomieszczenia po zalaniu.

Zalanie domu lub mieszkania, czy to w związku z powodzią, czy też w wyniku awarii sieci wodociągowej lub C.O., nigdy nie jest sprawą przyjemną. Skutki takiego zdarzenia często są nie tylko uciążliwe dla wszystkich mieszkańców, ale też szkodliwe dla zdrowia, a ich naprawa bywa bardzo kosztowna. Jednak dokładnie osuszenie pomieszczeń jest kwestią priorytetową, gdyż bagatelizowanie zawilgoconych ścian i podłóg może skutkować rozwinięciem się pleśni i grzyba, które nie dość, że są trudniejsze do usunięcia, to negatywnie wpływają na samopoczucie i zdrowie domowników. W dzisiejszym wpisie przedstawimy, jak powinno wyglądać kompleksowe osuszanie po zalaniu.

 

Osuszanie krok po kroku

Wiemy już, że dokładne osuszeniemieszkania czy domu ma ogromny wpływ na dalsze funkcjonowanie nasze i naszych bliskich. Jednak warto jeszcze wiedzieć, że proces ten jest dość skomplikowany i najlepiej jego wykonanie powierzyć profesjonalnej firmie. Samodzielne osuszaniepomieszczeń może nie przynieść oczekiwanych skutków, a co za tym idzie poniesiemy jeszcze większe koszty usunięcia wilgoci.

Na profesjonalne osuszeniepomieszczeń składają się następujące działania:

  1. Lokalizacja źródła wycieku (w przypadku awarii sieci wodociągowej lub centralnego ogrzewania), ewentualne usunięcie usterki oraz pomiar zawilgocenia – na tym etapie ekipa zajmująca się osuszaniem ocenia ile i jakich sprzętów trzeba będzie użyć, by skutecznie osuszyćpomieszczenie. Pomiar wilgotności ma na celu określenie jak głęboko w ścianach, stropach i posadzkach występuje wilgoć. Odpowiedni dobór urządzeń pozwala również określić przybliżony czas potrzebny na całkowite usunięcie wilgoci oraz orientacyjny koszt całej operacji.
  2. Przygotowanie pomieszczenia i wstawienie odpowiednio dobranych urządzeń – z pomieszczenia powinny zostać usunięte wszystkie sprzęty i meble, by osuszacze mogły działać nie tylko prawidłowo, ale i kompleksowo. Często są dość duże, zatem potrzebują sporo przestrzeni. Dodatkowo do osuszaniapomieszczenia niejednokrotnie używane są urządzenia wspomagające, np. dmuchawy, które również zajmują trochę miejsca.
  3. Osuszanie, w tym osuszanie podposadzkowe i wewnątrztynkowe – jeśli wilgoć wniknęła głęboko w ściany i pod podłogę, używa się specjalistycznych osuszaczy, które usuwają ją z warstw izolacyjnych. W tym celu używany jest osuszacz warstw izolacyjnych oraz separator wody. Czas trwania tego procesu uzależniony jest od wielkości pomieszczenia i stopnia zawilgocenia.
  4. Ponowny pomiar wilgotności – po zakończonym osuszaniu, niezbędne jest ponowne sprawdzenie, czy rzeczywiście cała wilgoć została usunięta. Firma zajmująca się osuszaniempomieszczenia wykonuje pomiar specjalistycznym sprzętem, który pozwala upewnić się, że proces osuszania został zakończony sukcesem. W przypadku odnalezienia wilgoci (może to być nawet 4 cm w głąb ściany), konieczne jest powtórzenie zabiegu w tym miejscu. Niedokładne osuszeniepomieszczenia może skutkować rozwojem grzyba i pleśni.
  5. Odgrzybianie – zdarza się, że grzyb oraz pleśń pojawiły się przed wizytą fachowców zajmujących się osuszaniem. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie odgrzybiania specjalistycznym preparatem, które wykonuje się również profilaktycznie w miejscach trudno dostępnych np. w szczelinach dylatacyjnych pod listwami przypodłogowymi, gdzie szansa na pojawienie się grzyba jest bardzo duża, szczególnie przy dużych zawilgoceniach.
  6. Ozonowanie – jest to proces dezynfekcji, który usuwa nieprzyjemne zapachy powstałe w wyniku zalania oraz zabija znajdujące się w pomieszczeniu wszelkie bakterie, grzyby, wirusy i inne drobnoustroje. Ozonowanie jest bardzo skuteczną, ekologiczną i niegroźną dla człowieka metodą dezynfekcji. Ozon trafia we wszystkie, nawet trudno dostępne miejsca. Pomieszczenie po ozonowaniu jest sterylne, a powietrze w nim świeże.
  7. Remont po zalaniu – najlepsze firmy zajmujące się kompleksowym osuszaniempomieszczeń, mają w swojej ofercie również usługę remontu po zalaniu. Zdarza się, że w wyniku zalaniamieszkania lub domu zostają trwale uszkodzone ściany, podłogi, drzwi oraz inne elementy konstrukcyjne lub wyposażenie. W takim przypadku niezbędne jest wykonanie remontu, a najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie ekipy, która uczestniczyła w całym procesieosuszania i doskonale wie z czym musi się zmierzyć.

 

Wynajęcie jednej firmy, która posiada zakres usług obejmujący wszystkie wymienione powyżej kroki, to najlepsze i również najbardziej korzystne finansowo rozwiązanie. Przede wszystkim są to fachowcy, którzy widzieli skutki zalania i od początku sami z nimi walczyli, więc doskonale wiedzą jak poradzić sobie z przywróceniem pomieszczenia do stanu sprzed awarii czy powodzi. Równie istotny jest fakt, że zatrudnienie jednej ekipy osuszająco-remontowej, znacznie skróci czas przeprowadzenie pełnej operacji, a tym samym ograniczy jej koszty.