Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

7 kroków do całkowitego osuszenia pomieszczenia po zalaniu.

Zalanie domu lub mieszkania, czy to w związku z powodzią, czy też w wyniku awarii sieci wodociągowej lub C.O., nigdy nie jest sprawą przyjemną. Skutki takiego zdarzenia często są nie tylko uciążliwe dla wszystkich mieszkańców, ale też szkodliwe dla zdrowia, a ich naprawa bywa bardzo kosztowna. Jednak dokładnie osuszenie pomieszczeń jest kwestią priorytetową, gdyż bagatelizowanie zawilgoconych ścian i podłóg może skutkować rozwinięciem się pleśni i grzyba, które nie dość, że są trudniejsze do usunięcia, to negatywnie wpływają na samopoczucie i zdrowie domowników. W dzisiejszym wpisie przedstawimy, jak powinno wyglądać kompleksowe osuszanie po zalaniu.

Osuszanie krok po kroku

Wiemy już, że dokładne osuszenie mieszkania czy domu ma ogromny wpływ na dalsze funkcjonowanie nasze i naszych bliskich. Jednak warto jeszcze wiedzieć, że proces ten jest dość skomplikowany i najlepiej jego wykonanie powierzyć profesjonalnej firmie. Samodzielne osuszanie pomieszczeń może nie przynieść oczekiwanych skutków, a co za tym idzie poniesiemy jeszcze większe koszty usunięcia wilgoci.

Na profesjonalne osuszenie pomieszczeń składają się następujące działania:

  1. Lokalizacja źródła wycieku (w przypadku awarii sieci wodociągowej lub centralnego ogrzewania), ewentualne usunięcie usterki oraz pomiar zawilgocenia – na tym etapie ekipa zajmująca się osuszaniem ocenia ile i jakich sprzętów trzeba będzie użyć, by skutecznie osuszyć pomieszczenie. Pomiar wilgotności ma na celu określenie jak głęboko w ścianach, stropach i posadzkach występuje wilgoć. Odpowiedni dobór urządzeń pozwala również określić przybliżony czas potrzebny na całkowite usunięcie wilgoci oraz orientacyjny koszt całej operacji.
  2. Przygotowanie pomieszczenia i wstawienie odpowiednio dobranych urządzeń – z pomieszczenia powinny zostać usunięte wszystkie sprzęty i meble, by osuszacze mogły działać nie tylko prawidłowo, ale i kompleksowo. Często są dość duże, zatem potrzebują sporo przestrzeni. Dodatkowo do osuszania pomieszczenia niejednokrotnie używane są urządzenia wspomagające, np. dmuchawy, które również zajmują trochę miejsca.
  3. Osuszanie, w tym osuszanie podposadzkowe i wewnątrztynkowe – jeśli wilgoć wniknęła głęboko w ściany i pod podłogę, używa się specjalistycznych osuszaczy, które usuwają ją z warstw izolacyjnych. W tym celu używany jest osuszacz warstw izolacyjnych oraz separator wody. Czas trwania tego procesu uzależniony jest od wielkości pomieszczenia i stopnia zawilgocenia.
  4. Ponowny pomiar wilgotności – po zakończonym osuszaniu, niezbędne jest ponowne sprawdzenie, czy rzeczywiście cała wilgoć została usunięta. Firma zajmująca się osuszaniem pomieszczenia wykonuje pomiar specjalistycznym sprzętem, który pozwala upewnić się, że proces osuszania został zakończony sukcesem. W przypadku odnalezienia wilgoci (może to być nawet 4 cm w głąb ściany), konieczne jest powtórzenie zabiegu w tym miejscu. Niedokładne osuszenie pomieszczenia może skutkować rozwojem grzyba i pleśni.
  5. Odgrzybianie – zdarza się, że grzyb oraz pleśń pojawiły się przed wizytą fachowców zajmujących się osuszaniem. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie odgrzybiania specjalistycznym preparatem, które wykonuje się również profilaktycznie w miejscach trudno dostępnych np. w szczelinach dylatacyjnych pod listwami przypodłogowymi, gdzie szansa na pojawienie się grzyba jest bardzo duża, szczególnie przy dużych zawilgoceniach.
  6. Ozonowanie – jest to proces dezynfekcji, który usuwa nieprzyjemne zapachy powstałe w wyniku zalania oraz zabija znajdujące się w pomieszczeniu wszelkie bakterie, grzyby, wirusy i inne drobnoustroje. Ozonowanie jest bardzo skuteczną, ekologiczną i niegroźną dla człowieka metodą dezynfekcji. Ozon trafia we wszystkie, nawet trudno dostępne miejsca. Pomieszczenie po ozonowaniu jest sterylne, a powietrze w nim świeże.
  7. Remont po zalaniu – najlepsze firmy zajmujące się kompleksowym osuszaniem pomieszczeń, mają w swojej ofercie również usługę remontu po zalaniu. Zdarza się, że w wyniku zalania mieszkania lub domu zostają trwale uszkodzone ściany, podłogi, drzwi oraz inne elementy konstrukcyjne lub wyposażenie. W takim przypadku niezbędne jest wykonanie remontu, a najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie ekipy, która uczestniczyła w całym procesie osuszania i doskonale wie z czym musi się zmierzyć.

Wynajęcie jednej firmy, która posiada zakres usług obejmujący wszystkie wymienione powyżej kroki, to najlepsze i również najbardziej korzystne finansowo rozwiązanie. Przede wszystkim są to fachowcy, którzy widzieli skutki zalania i od początku sami z nimi walczyli, więc doskonale wiedzą jak poradzić sobie z przywróceniem pomieszczenia do stanu sprzed awarii czy powodzi. Równie istotny jest fakt, że zatrudnienie jednej ekipy osuszająco-remontowej, znacznie skróci czas przeprowadzenie pełnej operacji, a tym samym ograniczy jej koszty.